مقاله ها

با توجه به اینکه در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت، متولی ساخت مسکن در آن شهر، بنیاد مسکن می‌باشد؛ در شهرستان آببر در مجموع 138 واحد از واحدهای زیتون با بیش از 37 میلیارد ریال اعتبار در دست ساخت است و هم اکنون با 42 درصد پیشرفت فیزیکی، در عرض یک سال تحویل متقاضیان خواهد شد.

مدیر بنیاد مسکن شهرستان طارم با اشاره به مقاوم‌سازی بیش از 3000 واحد مسکونی در شهرستان طارم گفت: استقبال مردم برای مقاوم‌سازی منازل خود مطلوب است و هم اکنون در منطقه، بیشتر خانه‌ها با سازه‌های فلزی و بتن ساخته می‌شود. به گزارش ایسنا، بهنام ابراهیمی در تور یک روزه خبرنگاران جهت بازدید از پروژه‌های بنیاد مسکن طارم، با بیان اینکه هم اکنون در بیش از 80 روستای این شهرستان مقاوم‌سازی منازل صورت می‌گیرد، اظهار کرد: با توجه به اینکه در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت، متولی ساخت مسکن در آن شهر، بنیاد مسکن می‌باشد؛ در شهرستان آببر در مجموع 138 واحد از واحدهای زیتون با بیش از 37 میلیارد ریال اعتبار در دست ساخت است و هم اکنون با 42 درصد پیشرفت فیزیکی، در عرض یک سال تحویل متقاضیان خواهد شد.
وی ادامه داد: هم‌اکنون در 16 روستای شهرستان طارم، طرح هادی اجرا می‌شود که این روستاها شامل گیلوان، دستجرده، درام، الزین، تسکین، گیلانکشه، هندی‌کندی، هزار‌رود علیا، آستاکل، پاوه‌رود، نوکیان، گوهر، جزلا، سانسیز، ارشت و جیا می‌شود.
ابراهیمی از تهیه طرح هادی برای 43 روستای شهرستان با اعتبار 31 میلیارد ریال خبر داد و عنوان کرد: با توجه به اینکه 80 درصد این روستاها دارای طرح هادی می‌باشند، سعی شده است این طرح به گونه‌ای اجرا شود تا در گاز‌رسانی به آن‌ها مشکلی پیش نیاید.
این مقام مسئول تصریح کرد: بیش از 6300 جلد سند مالکیت در بیش از 47 روستای این شهرستان صادر شده و همچنین 4 کانون فرهنگی در 4 روستای منطقه با اعتباری بالغ بر 850 میلیون ریال در دست احداث است.
همچنین مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: با توجه به اینکه در کشور حوادث غیر مترقبه زیادی از جمله طوفان، سیل و زلزله رخ می‌دهد، رویکرد دولت از 20 سال گذشته، مقاوم‌سازی خانه‌ها و ایجاد امنیت در زندگی مردم می‌باشد تا در این حوادث، شمار کمتری از مردم جان خود را از دست بدهند.
حافظ باباپور ابراز کرد: در زلزله سال 69 استان زنجان و گیلان، 27 شهر و 1071 روستا خسارت دیدند، بیش از 11 هزار واحد مسکونی تخریب و بیش از 3000 نفر نیز جان خود را از دست دادند.
وی تاکید کرد: دولت درصدد است تا در برنامه‌های سالانه خود، بیش از 200 هزار واحد مسکونی را در کشور مقاوم‌سازی نماید که طی 4 سال گذشته، استان توانسته است در این زمینه بیش از 27 هزار و 213 واحد مسکن را مقاوم‌سازی نماید.
این مقام مسئول اضافه کرد: در احداث واحدهای مسکونی باید از نظارت اعضای نظام فنی روستاها بهره‌گیری شود تا اصول مقاوم و ایمن‌سازی رعایت شود. به همین منظور 128 نفر در 10 دفتر فنی در سطح استان آماده ارائه خدمات نظارتی و مشاوره‌ای به مردم می‌باشند.
باباپور با اشاره به اینکه 66 درصد از خانه‌های روستایی این شهرستان غیرمقاوم هستند، تصریح کرد: برای مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی، محدودیت اعتبار وجود ندارد و به هر میزان که مردم درخواست نمایند، دولت آمادگی ارائه خدمات را دارد.
وی بیمه واحدهای مسکونی را مهم ارزیابی کرد و گفت: از مجموع 27 هزار واحد روستایی، بیش از 22 هزار واحد مشمول این بیمه می‌شوند که با پرداخت هزینه ناچیز، این ساختمان‌ها در مقابل 7 حادثه غیرمترقبه به مدت 10 سال بیمه خواهند شد.